Ses Yalıtımı | Akustik Ses Yalıtım Malzemeleri | Akustik İzolasyon | Yanmaz Sünger

Gürültü tek başına ele alındığında genellikle kentleşmenin plansız olduğu bölgelerde görülmektedir. İnsan sağlığını tehdit eden bir etken olan gürültü, yaşam kalitesini azaltmaktadır. İnsanların yaşadığı alanlara yakın olan yapılarda, rahatsız edici sesler (havaalanından gelen aşırı gürültü, fabrikalardan ve sanayi sitelerinden gelen gürültü, toplu taşıma araçlarından gelen sesler, trafik sesleri, komşulardan gelen sesler) farklı dozlarda gürültü olarak nitelendirilir ve oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Gürültüden ve rahatsız edici her türlü sesten, yaşadığımız ortamı arındırmak mümkündür. Bunun yanı sıra bazı alanlarda da düşük ses seviyesi aranmaktadır. Bunlara örnek olarak radyo yayını yapan stüdyolar, müzik stüdyoları, sinema salonları, hastaneler, huzur evleri ve aklınıza gelebilecek diğer alanlarda ses yalıtımı işleminin uygulanması gerekmektedir.

ses yalıtımı

ses yalıtımı

Dışarıdan gelen sesleri en aza indirmek ve yaşam kalitesini artırmak için yapılan uygulamalardan olan ses yalıtımının, alanında tecrübeli şirketler ve elemanlar ile yapılması gerekmektedir. Dünyada ve ülkemizde önde gelen sektörlerden olan ses yalıtımı hizmetleri, her ilde mevcut bulunmaktadır. Bundan 20-30 yıl önce ses yalıtımı lüks olarak nitelendirilirken, günümüzde çoğu alanda ve yapılarda zorunlu bir uygulamadır.

Hayat kalitesini artıran ve insanın duyu organlarına zararı en aza indiren ses yalıtımı uygulamaları, düşünüldüğü gibi pahalı bir işlem değildir. Yapının büyüklüğüne ve diğer birkaç etmene bağlı olarak fiyatları değişkenlik gösterir. Sesin ortamdaki yayılmasını kontrol altına almak ses yalıtımındaki en önemli amaçtır.. Ses bir ortamda yayılırken önüne bir engel çıktığı zaman, diğer fiziksel olaylar gibi davranır. Yani sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Bir bölümü önünde bulunan engel tarafından yutulur.

ses yalıtımı

ses yalıtımları

Bir kısmı da önünde bulunan engelin diğer tarafına geçer. Bu sebeple her malzemenin bir ses yutma potansiyeli vardır. Ses yalıtımı yapılırken bu ses yutma potansiyelleri en yüksek olan maddeler kullanılır.

İstenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran seslere gürültü denir. Ses yalıtımı; yaşanan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan uygulamalardır.

 Akustik Sünger İle Ses Yalıtımı Uygulaması

ses yalıtımı

ses yalıtımı

Yapılarda sesin iletimi ve gürültü oluşumu için ki önemli etmen vardır. Bunlardan birisi sesin boşluklardan diğer tarafa geçmesi anlamını taşıyan hava doğuşumlu seslerdir. Bu seslere müzik sesleri, konuşma sesleri örnek olarak gösterilebilir. Diğeri ise darbe kaynaklıdır. Darbe kaynaklı seslere ise zıplama sonucu oluşan sesler, çarpma sonucu oluşan sesler ve bir eşyayı sürüklerken meydana gelen sesler örnek gösterilebilir. Bu seslerin bir kısmı duvarın içinde kalmakta bir kısmı gürültü kaynağının olduğu tarafta ses çıkarmakta bir kısmı ise duvarın diğer tarafına gerek ses çıkarmaktadır.

Rahat Bir Uyku Sizin de Hakkınız Ses Yalıtımı Uygulaması Yaptıran Gürültüden Arının 

ses yalıtımı

Yapı sektöründe ses yalıtımı, yapının kalite göstergelerinin başında yer alarak tercihi etkileyen başlıca faktörlerden biri sayılmaktadır. Dolayısı ile yapı malzemeleri ve ses yalıtımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmak, planlanan başarıda önemli rol oynamaktadır.

Ses Yalıtımı Ciddi Bir İştir, Profesyonel Ekibimizle Yalıtım Uygulamanızı Yapmaya Hazırız

ses yalıtımı

ses yalıtımları

Ses Yalıtımının Faydaları

Ses seviyesinde yapılacak yaklaşık 6 dB iyileştirme, literatürde mevcut sesin yarı yarıya düşürülmesi anlamına gelmektedir. İnsan kulağı ise bu seviye 10 dB olduğunda sesin yarılandığı veya ikiye katlandığı hissine kapılmaktadır.

Antibakteriyel Süngerler Kullanarak Yaptığımız Ses Yalıtımı Uygulaması

akustik süngerler

akustik süngerler

15 mm kalınlığındaki bir PhoneStar ses yalıtım plakası, beyaz eğriden de görüleceği üzere tüm frekanslarda iyi bir yalıtım sağlamaktadır. Özellikle insan kulağının duyarlı olduğu frekans aralığında PhoneStar 40-45 dB gibi çok yüksek bir performans gösterebilmektedir.

Çizimde Stüdyo Akustik Ses Yalıtımında  Akustik Kumaş Paneller Kullanılmıştır

stüdyo ses yalıtımı

stüdyo ses yalıtımı

Farklı standartların bir araya toplanmasıyla hesaplanan ortak değerler, gürültü tipne göre aşağıdaki birimler üzerinden tanımlanmaktadır: Rw Hava Doğuşumlu Ses, Ln,w Darbe Kaynaklı Ses.

Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Öncelikle şunu belirtmeliyizki uygulamalarda kullanılacak malzemelerin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Şikayetlerinize veya isteklerinize göre malzeme kullanımı gerçekleştirilmelidir. Stüdyo, Müzik odası gibi akustik ortamlarda akustik sünger ve akustik paneller genel olarak kullanılmaktadır. Ses kesilmesi istenen bir mekanda ise duvarlar için bariyerli veya normal bondex süngerler, zeminlerde, yine bondex sünger veya kauçuk hammadeli titreşim emici malzemeler kullanılmalıdır. Tüm malzeme listesini görmek için tıklayınız.

basotect yanmaz melamin sünger

ses yalıtım süngerler